Piorunochron Aktywny

Piorunochron aktywny jest urządzeniem zapewniającym jednopunktową ochronę dla małych, średnich i dużych obiektów. Najważniejszym parametrem urządzeń jest promień obszaru ochrony. Promień obszaru ochrony oznacza, ze jeśli wystąpi uderzenie pioruna to chroniony jest nie tylko budynek, ale również najbliższe otoczenie (np. budynki gospodarcze).

Promień ochrony piorunochronów S-AM, S-AS, S-A i S-DA wynosi od 25 do 80 m.
Głowica S-DA ma dwa generatory jonowe i przez to zwiększone bezpieczeństwo. Nadają się do montowania na wieżowce, hale, wille i duże posiadłości.

instalacja odgromowa

MODEL S-AM

jest dla małych domów.
(np. 17 x 15m)
25m promień ochrony

MODEL S-AS

jest dla średnich domów.
(np. 30 x 20m)
50m promień ochrony

MODEL S-A

jest dla dużych domów.
(np. 60 x 40m)
80m promień ochrony

Jak działa Piorunochron Aktywny?

Aktywacja urządzenia następuje w przypadku wzrostu ryzyka wystąpienia wyładowania elektrycznego w wyniku wzrostu natężenia pola elektrycznego w atmosferze.

Wysoka jakość wykonania Design Piorunochronu zapewnia przenoszenie najwyższych możliwych ładunków. Urządzenie wyposażono w generator jonowy i cewkę indukcyjną. Dodatkowo odznacza się ono wysoką impedancją ochronną.

Generator umieszczono w specjalnej kapsule wykonanej z żywicy epoksydowej. W ten sposób jest on chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych. Akcelerator i elektrody zaprojektowano z myślą o możliwości oddziaływania na nie różnymi potencjałami. Dzięki temu elektrody pełnią rolę nie tylko dodatkowego źródła jonizacji, ale także akceleratora.

Istnieje możliwość regulacji parametrów ochrony poprzez wybór liczby elektrod oraz impedancji generatora. Przewód uziemiający łączy głowicę z ziemią.
Design Piorunochron nie ściąga wszystkich piorunów z okolicy. W wypadku uderzenia pioruna w chroniony obiekt piorunochron przechwytuje szybciej piorun. Design Piorunochron działa jak wzmacniacz streamera.

Promień ochrony

Im wyżej Piorunochron jest montowany tym większy jest promień obszaru ochrony.

Tabela promienia ochrony

LEGENDA:

h: Wysokość montażu
I/II/III/IV: Poziom ochrony
Rp(m): Promień ochrony w metrach
6m (czerwony): Zalecana wys. montażu

Montaż Piorunochronu Aktywnego

Montaż Piorunochronu aktywnego jest prosty i bardzo szybki. Piorunochron aktywny zostaje montowany na najwyższym punkcie obiektu i roztacza parasol ochronny nie tylko nad zabezpieczanym obiektem, ale również nad wszystkim co jest w zasięgu promienia ochrony. Promień ochrony zależy od wybranego modelu i sięga do 80 metrów.

Jedynym widocznym elementem jest estetyczna głowica i maszt na którym osadzona jest aktywna głowica (przymocowany zazwyczaj do komina). Maszt musi wystawać min. 2m powyżej najwyższego punktu budynku aby promień ochrony był wystarczajaco duży. Strefa ochronna głowicy ma kształt “kopuły”. W celu zapewnienia skutecznej ochrony wszystkie elementy budynku (również anteny) musza znajdować się w jej wnętrzu.

Piorunochron aktywny może być montowany na nowo budowanych budynkach lub na juz istniejących budynkach. Doposażenie istniejącego budynku w instalacje odgromowa poprzez Piorunochron aktywny jest łatwiejsze niż przez tradycyjny system odgromowy.

Decydując się na instalacje ochrony odgromowej z Aktywnym Piorunochronem unikamy rozprowadzania sieci drutów po całym dachu, unikając w ten sposób uszkodzenia dachówki.

Aktywny Piorunochron wymaga tylko dwóch zwodów odprowadzających, dzięki czemu czas montażu całej instalacji skraca się – a to sprawia, że koszt wykonania instalacji często jest niższy niż klasyczne rozwiązania. Do tego celu stosujemy drut odgromowy z stali nierdzewnej 8mm, miedzi 8mm lub aluminium 8mm. Przewód uziemiający osłaniamy osłoną 2m nad poziomem ziemi i 50cm poniżej. Przewód uziemiający prowadzimy do uziomu. Zalecany jest uziom szpilkowy montowany bez rozkopywania terenu wokół domu.

Krótka droga przepływu prądu pioruna pomiędzy głowicą i ziemią minimalizuje zagrożenie pożarowe oraz indukowanie się niebezpiecznych napięć w przewodach elektrycznych, mogących prowadzić do porażenia ludzi.

Licznik wyładowań, który daje możliwość na bieżąco prostej kontroli funkcjonalności całego systemu. Oprócz licznika wyładowań do kontroli funkcjonalności systemu używamy testera.

Instrukcja Montażu: