W domu, w samochodzie, na otwartej przestrzeni, w lesie, na wodzie?

Dlatego – nie daj się zaskoczyć burzy!

Przeczytaj poniżej jak najlepiej możesz się zabezpieczyć przed skutkami wylądowań atmosferycznych i jak zachować się podczas burzy.


 

Jak zachować się podczas burzy ?

Najbezpieczniej podczas burzy jest zostać w domu chronionym instalacja odgromowa. Podczas grzmotów i błyskawic najlepiej jeśli nie będziesz wychodził na zewnątrz. W domu trzymaj się z daleka od metalowych przedmiotów, które przewodzą prąd np. kaloryfery, rury, prysznic, zlew kuchenny.

 

Jak zachować się podczas burzy ?

Używaj telefonu komórkowego, ale nie przewodowego (istnieje niebezpieczeństwo uderzenia pioruna w linie telefoniczna). W domu podczas burzy staraj się nie używać  suszarki do włosów, golarki itp. czyli urządzeń elektrycznych podłączonych do gniazdka.

 


 

Uwaga: woda przewodzi prąd elektryczny.
Dlatego nie kap się podczas burzy np. w jeziorze.

Jak zachować się podczas burzy?  Jak zachować się podczas burzy ?


Jeśli jesteś podczas burzy na otwartej przestrzeni musisz przestrzegać następujących zasad: oddal się od najwyższych obiektów w okolicy. Pamiętaj, ze drzewa przyciągają pioruny, dlatego nie są one dla Ciebie dobra osłoną! Oddal się na odległość 2-krotnie większa niż wysokość drzewa. Schyl się, a jeśli odczuwasz na ciele „gęsią skórkę” połóż się! Oznacza to, ze za chwile możesz zostać trafiony przez piorun.

 

Jak zachować się podczas burzy ? Jak zachować się podczas burzy ?Jak zachować się podczas burzy ?